Tima Medya
bg blur
bg blur
Shape
Shape
Shape
Medya Planlama

Medya Planlama

Medya planlama; markaların geliştirmiş oldukları pazarlama ve iletişim kampanyalarını hedef kitlelerine hangi mecra üzerinden, ne zaman ve nasıl duyuracaklarının planlanmasına verilen genel isimdir.
Markanın sunmuş olduğu brief doğrultusunda ulaşılmak istenen hedef kitleye yönelik stratejiler uygun siteler, mecralar ve yayın modelleri seçilerek belirlenir.  

Bir medya planlamasında öncelik pazarlama ve reklamdır. Hedeflenen amaçlara ulaşmak için, medyanın bizlere nasıl yararlı olacağını belirlemek, planlamanın sağlıklı yürütülebilmesi için gerekli unsurlardandır. 

Medya planlama bir reklam kampanyasının ne zaman ve nerede kullanılması gerektiğini belirleyen çalışmalardan oluşur. 

 

Medya planlama yapılırken öncelikle reklamı yapılacak ürün veya hizmet hakkında araştırma yapılarak kapsamlı bilgi edinilir. Daha sonra hedef tüketici kitle belirlenir ve bu kitlenin özellikleri tespit edilir. Tüketici hedef kitle sosyolojik ve psikolojik açıdan iyi analiz edilmelidir. Hedef kitle ve ürün veya hizmet arasındaki ilişki ve hedef kitlenin özelliklerinin iyi belirlenmesi reklam kampanyasının başarıya ulaşması açısından kritiktir.